Пульсоксиметри
Категорії блогу
Що таке пульсоксиметр і кому він потрібний?
Дата: 24.12.2021
Переглядів: 2809
ЗМІСТ:
Що таке пульсоксиметр?
Як працює пульсоксиметр?
Чому важливо знати рівень сатурації крові киснем?
Кому потрібно купити пульсоксиметр?
Здається, зовсім недавно наручний годинник інформував нас лише про час, а тепер на наших руках красуються фітнес-трекери – «розумні» браслети, здатні як показувати час, так й відстежувати основні фізіологічні параметри організму. Спочатку вони створювалися для спортсменів, але в результаті знайшли своє застосування у сфері безпеки, медицини та стали невід'ємним атрибутом усвідомленого ставлення до свого здоров'я.
Мабуть, подібне майбутнє очікує і пульсоксиметри: з категорії медичних приладів вони перейдуть у розряд повсякденних гаджетів, за допомогою яких ми регулярно відстежуватимемо рівень кисню в крові. Причин тому безліч: погіршення екологічної обстановки, зростання кількості серцево-судинних захворювань, алергічних реакцій, порушень сну, випадків бронхіальної астми тощо.
Що таке пульсоксиметр?
Пульсоксиметр – мініатюрний прилад у вигляді прищіпки, яку можна легко вдягнути на палець руки. Пристрій призначений для вимірювання рівня кисню в крові (рівня сатурації крові киснем).
Свій внесок у популяризацію пульсоксиметрів вніс COVID-19, розвиток якого вимагає постійного моніторингу показників сатурації крові киснем. Ще вчора ми мали невиразне уявлення про цей процес, а вже сьогодні, подавшись загальної паніки, шукаємо аптеку або сайт, де можна купити пульсоксиметр. Звичайно, зайва недовірливість не гарантує успішного лікування і хочеться побажати всім адекватної розсудливості, але раціональне зерно в завчасному придбанні корисного приладу все-таки є. Про те, що таке пульсоксиметр і кому потрібен насамперед, сьогодні й йтиметься.
Як працює пульсоксиметр?
Отримання актуальних даних відбувається абсолютно безболісно і непомітно для людини. В основі пульсоксиметрії лежить спектрофотометричний спосіб вимірювання рівня О2, що базується на здатності гемоглобіну крові (Hb) по-різному поглинати червоний та інфрачервоний колір залежно від того, наскільки він насичений киснем.
Пов'язаний з киснем гемоглобін (HbO2) добре поглинає інфрачервоне світло і відображає червоне світло. (Тому, насичена киснем артеріальна кров виглядає яскраво-червоною). Тоді як збіднений киснем Hb краще поглинає червоне світло і відбиває інфрачервоне. Пульсоксиметр використовує цю різницю у властивостях поглинання світла між HbО2 та Hb для оцінки рівня сатурації крові киснем. Для цього з одного боку прилад оснащений 2 джерелами світла (червоним із довжиною хвилі 660 нм та інфрачервоним із довжиною хвилі 940 нм), а з іншого боку – фотодетектором, що реєструє ступінь їх поглинання. Проходячи крізь тканини, наприклад, пальця, світло поглинається та (або) відображається Hb, що успішно фіксує пульсоксиметр, інтерпретуючи отримані дані у графічний показник – відсоток О2 у крові.
Залежно від технічних характеристик, пульсоксиметр може не тільки вимірювати рівень кисню в крові, але й фіксувати інші життєвоважливі показники - частота серцевих скорочень, швидкість і обсяги кровотоку, ударний викид крові і т.д. Особливо просунуті моделі приладів передають показання в режимі реального часу та фіксують їх у пам'яті, що дає змогу простежити динаміку змін за певний відрізок часу.
Чому важливо знати рівень сатурації крові киснем?
Рівень кисню в крові здорової людини варіює в межах 95-98%. Зниження показників сатурації до 94-92% може вказувати на наявність будь-яких відхилень у роботі серцево-судинної системи, органів дихання та ін. Проблеми зі здоров'ям. Але якщо ми маємо справу з показниками кисню 91-90% і нижче, то час бити на сполох, оскільки йдеться про гіпоксемію – дефіцит кисню в крові, який може спричинити розвиток гіпоксії.
Гіпоксія – кисневе голодування організму, органів чи тканин. Затяжний характер недостатнього надходження кисню призводить до серйозних порушень:
зниження рівня АТФ;
зниження синтезу білків, ліпідів, нуклеїнових кислот;
порушення рівноваги потенціалів спокою та дії клітин;
збільшення концентрації вуглекислого газу;
розвиток ацидозу і т.д.
Без надання своєчасної допомоги гіпоксія наростає, що призводить до незворотних змін у роботі всіх органів і систем, внаслідок чого людина вмирає. У той час, як своєчасно виявлену за допомогою пульсоксиметра гіпоксемію можна було б усунути та врятувати йому життя.
Кому потрібно купити пульсоксиметр?
Багато хто з нас впевнені, що пульсоксиметр – це суто медичний прилад, призначений для операційних, відділень інтенсивної терапії та реанімації. Тут він допомагає рятувати життя, а в домашніх умовах марний. Тоді, слідуючи цій логіці, варто відмовитися від термометра, який є в кожній домашній аптечці, і тонометра, який міцно увійшов у наше життя. Адже без своєчасного лікування та надання допомоги вони теж просто «некорисні приладчики». Проте у нас вони є!
Можна з повною впевненістю сказати, що купити пульсоксиметр необхідно кожному, хто дбає про своє здоров'я. Насамперед вимірювальний прилад необхідний людям, які, з будь-яких причин, схильні до ризику гіпоксемії. Як правило, у своєму анамнезі вони мають:
серцево-судинні патології;
захворювання органів дихання;
знижений рівень гемоглобіну;
епілепсію;
надмірні фізичні навантаження;
несприятливі (шкідливі) умови праці та (або) життя;
синдром нічних апное;
непритомність;
ожиріння;
саркоїдоз;
туберкульоз;
паління;
висотну хворобу;
поточний термін вагітності;
синдром хронічної втоми;
судоми;
системний прийом лікарських засобів для серця, судин, органів дихання;
симптоми перепочинку, утрудненого дихання, кашлю.
Цей список можна сміливо продовжити, адже в сучасних умовах життя важко спрогнозувати, коли і за яких обставин може знадобитися пульсоксиметр. Тому, нехай він краще завжди буде під рукою – телефонуйте!
.. хв
Здається, зовсім недавно наручний годинник інформував нас лише про час, а тепер на наших руках красуються фітнес-трекери – «розумні» браслети, здатні не лише показувати час, а й відстежувати основні фізіологічні параметри організму.
Показано з 1 по 1 із 1 (1 сторінок)